2024. május 05., vasárnap

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#3017
Írtam az égh.vált. fórumban is errõl, emlékeim nem csalnak,tehát Ázsiában(Pl.Kína) is nagy havak vannak a télen,Te is megerõsítetted,hogy nagyon havas ez a tél(Pápán csak átlag körüli szomoru )minden felé.De egyedül a hurrikánelmaradás és hidegebb tengeráramlás gondolom 5 évente elõfordul,még sem alakul ki ilyen tél.Persze jön a kisfiú,meg a napfoltok,meg a hórásegítés stb....
Vagyis sok tényzõ szerencsétlen együttállása kellett,és az energialobbi megint nagyot kaszál... beteg
(én meg hitelt vegyek fel a horribilis gázszámla kifizetésére duhos )
Mindenesetre néha nem is bánom,hogy itt városunkban nincs olyan hideg idõ mint Budapesten,Helsinkiben vagy Berlinben ezen a télen kacsint .
#3016
Én ezt egy elég komoly, és komplex összetett dolognak látom, mármint a magyarázatát. Megpróbálom ezt felvázolni, remélem érthetõ lesz:-)
Kezdjük a hurikán szezonnal, nem is kell igazából sokat beszélni róla, hát szinte elmaradt, illetve nagyon gyenge volt tavaly. Ez miatt rendkívül sok energia marad "kihasználatlan" az óceánokban. Ennek lehet az egyik oka, hogy az Észak-Atlanti térségben szokatlanul erõs hideg áramlás uralkodott ami, az õsz folyamán elérte a 4-5 fokos negatív szintet. Viszont a felvett energia nem tudod hova szabadulni, így az áramláson keresztül, de már kissé túlhûlt állapotban életre Európa nyugati-északnyugati partjait.
Természetesen ahogy haladunk az õszbe egyre kisebb volt a besugárzás, és mintegy természetes módon az északi részek, ahogy szokták más években is, elkezdtek folyamatosan hûlni.
A cikloncsaládok szépen elérték az északi részeket és már amúgy is túlhûlt formában elkezdték a csapadékot ontani magukból és mivel a magasban és az alsóbb szinteken is hideg levegõ tartózkodott, ez a csapadék hó formájában hullott.
Emlékezzünk vissza az elsõ havak a Skandináv-félszigeten már szeptember közepén jelentkeztek és Lappföldön azóta szinte folyamatos és egyre vastagabb a hótakaró van.
A ciklonok nem álltak meg Európa kapuinál, hanem az áramlási rendszerükben tovább haladtak keleti irányba, és újabb csapadékot és havat adtak ki magukból. Ez bizony egy véget nem érõ egymást tovább generáló folyamata lett a télnek, és mintegy kvázi "zonalitás" továbbra is fennállt.
Ahogy múlt az idõ és egyre jobban belementünk a télbe, úgy szakadtak le a hidegmagok északról, persze itt megfelelõ nyomási elrendezõdés is kellett. Októberben értek el minket elõször, további immáron mediterrán és peremciklonokat generálva.
Közben a vastag hófelszín felett még hidegebbé vált a légoszlop, és szépen árasztott el Európát, Amerikát, Ázsiát, épp ahova letudott szakadni, és újabb és újabb ciklonokat generált ki ami szintén többnyire havazást okozott, emlékezzünk a Spanyol, Ír Angol havakra is. A tél közepére szinte soha nem látott hótakaró borította az északi félteket és még most is ez a jellemzõ. Ha jól emlékszem az idei a 6. leghavasabb tél, (de lehet, hogy már elõkelõbb helyen van ) az elmúlt 50 évet tekintve. Természeten közben a vastag hófelszín felett szépen azért erõs anticiklonok is kialakultak mintegy hozzá segítve a tartós hidegbázis megmaradást, és elõsegítve egy újabb ciklon megérkezésével havazást lehetõségét. Persze nem mellékesen az El-Nino folyamat is biztosan a segített, valamint a Napfolt tevékenység is, de ezekrõl a lehetõ legkevesebbet lehet csak tudni. És mostanra azt értük el, hogy további ciklonok alakulnak ki, ami már a tavasz közeledtével a déli területeken esõt okoz és már nálunk is, de ez így van rendjén. Szóval én így gondolom és mostanra elértük, hogy Európában nagyon régen nem látott minimum hõmérséklet jöjjön létre, ugye ma reggelre -56,4 fok, ami csak 1,7 fokra van a valaha mért kontinens minimum csúcstól.
Valamint nálunk is egy csapadékos havas tél volt ez miatt. Valahogy így látom a kialakult helyzetet, egyben persze szerencse is kell hozzá, de ha ennyi ciklon és ilyen nagy mennyiségû hideg áll rendelkezésre, ezért nagy valószínnûsséggel nálunk is havasnak kellett lennie a téli idõszaknak, és szépen ez kialakult:-)
#3015
Picit emelkedett a hõmérséklet, -51.5°C volt utoljára.
#3014
Komoly hideg !Nekem csak az tûnt fel,hogy a WZ térképén É-Oroszországban most -35 fokok vannak.A WO kontinensminimuma szintén az oroszoknál -38 fok volt,ezek szerint vannak még a látókörükben nem lévõ állomások.Ugyanakkor a kontinensmaximum (Palermo) ma elérte a 26 fokot,de jelenleg is van 20 fok DK-Európában.Vagyis jelenleg mintegy 55-65 fok a 2m T külömbség D és É-Eu. közt.Ugyanakkor a legnagyobb légnyomás ilyen hidegben is a Lappföldi 1020 hepa.Mindig azt hittem,hogy a hideg magas légnyomással jár,de ez a tél(ha nálunk nem is)a kontinensen sokfelé bebizonyította,hogy állandósult változékony és ciklonális idõjárás is járhat tartósan nagy hideggel.
Vajon mi lehet az oka,hogy Ázsiában,Amerikában és Európában is egyformán soha nem látott havakról beszélnek? Ha ez persze médiatúlzás is,de van benne valami.Amerikában persze két vélekedés látott napvilágot:
a)azt bizonyítja,hogy nincs globális felmelegedés
b)a globális felmelegedés(erõsebb tengerpárolgás) bizonyítéka

Vajon lesz még egy c):józan magyarázat ?

Ugyanakkor ez az éles hõmérsékleti kontraszt szerintem még nagyon sok furcsaságot hoz az elkövetkezõ napokban,hetekben.A változékonyság marad,nem mintha eddig unatkoztunk volna a télen,de még a legnagyobb dobások csak most jönnek ? zivatar
#3013
A nappali -45 fok után már ismét -52,2 foknál tartunk:-)
#3012
A legfrissebb már -56,4 fok.:-) Alakul ez.:-)
#3011
Hopp-hopp, most már -55,6 fok-nál járunk, gyúrunk a kontinens abszolút minimumára a -58,1 fokra:-) Nagyon rég, talán az elmúlt 30 éveben sem volt ilyen alacsony érték Európában, egyébként 1978 december 31-én mérték a -58,1 fokot, Uszty-Szugorban.
#3010
Hát igen, ez a Lake effect snow.. Régóta szemezek már én is ezzel a térséggel, így télen, nem semmi lehetne átélni egy ilyen telet mondjuk valahol Buffalo környékén sem.
#3009
Oroszország európai részén a tél leghidegebb értéke van születõben, eddig Hoseda Hard -51,1°C-ot, tartott, a mostani kemény hidegmag hatására ez az érték már -53,2°C fok, a kontinens legalacsonyabb mért értéke ezen a télen eddig. Kíváncsi vagyok a minimumra.) Pechora is -39,7°C-nál tart az elõrejelzések szerint itt is -50 fok körüli értékre lehet számítani.
#3008
Ugyan átmenetileg de beköszöntött a tavasz Máltára. 23 fok van a szél gyenge és süt a nap. Hihetetlen hogy pont most fáztam meg laza
#3007
Del-Anglia folott ciklonkozeppont vonul nyugatrol keletre, tobbfele esovel, kicsit eszakabbra havas esovel, fokent a magasabb helyeken hoval is.

Ejszaka atkerulunk a hatoldalra, ha a csapadek me'g kitart, akkor egyre tobbfele mehet at az eso hoba delen is (nyugatrol kelet fele'). Szep lenne me'g egy utolso csattano ettol a te'ltol itt is...
#3006
Kellemes idõ van itt..:Link

Érdemes frissíteni,hogy lássuk a kültéri hõmérõt is.
#3005
Egy pár téli kép Kanadából! laza havazas zivatar
Link
#3004
Csak nehogy nálunk is legyenek hasonlók!
Van pár löszfal, ami nagyon átázott az utóbbi hónapokban.
#3003
Ez igen brutális :-((((
#3002
Mikor elindul a hegy...Link
Calabria, Olaszország vasárnap...
#3001
Ha a hinni lehet az izobártérképeknek,Európában csak Izlandon fordul elõ 1020-as légnyomás.Máshol ennél alacsonyabb.Volt már ilyen jelenség,pláne télen ? Legkevesebb öt cikon lelhetõ fel a kontinensen, AC persze nincs...
#3000

beillesztett kép

#2999
Link Az USA összes államában havazott a hétvégén,még Hawaii-n is...
#2998
Hát fura és egyben hihetetlen idõ van itt nevet Tegnap reggeltõl egészen 3 óráig esett az esõ 20 mm hagyott hátra, majd váltott hóba es estig összejött 5-6 cm hó 1-2 fokban és a vizes földre. Most reggelre meg jóval 10 cm feletti hó van és mesés a táj -1 fokban. Nem is akarok arra gondolni, hogy mennyi havunk lehetne ha tegnap nem esõ formában hullt volna alá a csapadék fél napon keresztül. havazas havazas
Link Pár km re innen.
#2997
49 states dusted with snow; Hawaii's the holdout
Link
#2996
Itt lehet majd követni az ottani idõjárás alakulását : Link
#2995
Jééézuss...majdnem Mondtam valamit beteg Hát ez kegyetlen azért már. Ilyet azért nem szeretnék ide, durva következményei lennének.
#2994
Trópusi ciklon van arrafelé:Link
#2993
Most éppen 966 mm-t mutat. zivatar
#2992
Ha jól emlékszem, augusztus 11-én volt, amirõl beszélsz. Emlékszem én is, káosz volt a városban, az utcákon víz volt...
Ez a tömb csinálta az egészet: Link zivatar zivatar zivatar
#2991
Csak most látom, hogy a mm-es oszlopban a számok mellett van van még egy nulla! zivatar Ezért tényleg brutális felhõszakadások lehetnek ott, ráadásul huzamosabb ideig! A legnagyobb intenzitású felhõszakadást tavaly nyáron éltem át, amikor itt nálunk 60 mm-t dobott le, alig egy óra alatt. vidám Na én olyan intenzitású csapadékot se nagyon láttam. Gyakorlatilag az alig 50 m-re levõ dolgok teljesen eltûntek az esõfüggönyben és csak úgy hullámzott az egész. kacsint Valahol van videóm is róla...
#2990
Majdnem 600mm zavarban zivatar
#2989
Durva idõ lesz pár nap múlva itt: Link zivatar zivatar
#2988
...és ez volt.Link Csodálatos! havazas
#2987
Mutogatták a híradóban, hogy Washingtonban micsoda hóesés volt.
Most ez van:Link
#2986
Miközben Nyugat Magyarországon ömlik a hó és fagy, addig szinte egész Romániában "kánikulai" meleg van! beteg A legmelegebb Ny - ÉNy-on, és Erdélyben, illetve DK-en Dobrogea-ban van. Itt a környékemen is igen inztenziv a meleg:

- Nagyvárad: 8 fok
- Vaskó: (Vascau) 7 fok
- Gurahont: 9 fok!

De Erdélyben is tombol a meleg:

- Marosvásárhely: 8 fok
- Déva: 7 fok
- Beszterce: 6 fok

És a Fekete-tenger partján is 5-6 fok van. Érdekes viszont, hogy délen a Duna mentén és Moldvában (tartomány, nem az ország) elég hideg van. Mostmár jónéhány napja, sõt hete, igen meleg van itt a környékemen. Az elõoldal itt keményen befût mostanában, ami aztán itt is ragad... zavarban
#2985
Nagyon erõs vihar volt tegnap este és éjszaka itt Athénban. Erõs villámtevékenység sok közeli lecsapóval, viharos szél, jégesõ, sajnos jégméretet nemtudok, pedig úgy tûnt nem volt kicsi, kopogott rendesen és a környék fehérbe borult egy kis idõre. Maga a vihar egy óra hosszat tartott sokszor nagyon intenzív esõvel.
#2984
Link Washington és környéke egész szép havat kapott, ezt erõsítik meg a híradások is.
#2983
Ja, itt is lehûlt keményen, ma reggel 8kor -3 fok volt... és a hétvégén, jövõ héten itt is havazhat akár nevet
Pedig már nem bánnám a tavaszt... mondjuk itt az sem egy nagy élmény vidám
#2982
Az uj angliai hidegbetores eredmenye az Oxford-Reading kozotti teruleten:

Hetfo: eso, majd havas eso, szitalas hoval nevet, szemcses ho
Kedd: havas eso zaporok, hozaporok, hodara zaporok megmarado ho nelkul, T2m napkozben +3, +5 fok (T850: -8, -9 fok)
Szerda: kisse fagyos ejszaka utan napsutes, nagy labilitas, atrohano ho es hodara zaporok idonkent heves intenzitassal es metszo eszakkeleti szellel. A kisse alacsonyabb felszini T es a nagy intenzitas miatt mar rovid idoszakokra megmarado lepel...

A het tovabbi reszen akar meg megmarado ho is kialakulhat itt-ott, majd jovo heten egy eszakrol del fele "leereszkedo" ciklon okozhat akar nagyobb havat is....
#2981
Vancouverben, a téli olimpia helyszínén hóhiánnyal küzdenek: Link
#2980
a mostani havazás után lehet, hogy nálunk is szükség lesz ilyen mûveletek végrehajtására...
#2979
Link
Nem semmi laza
#2978
Most meg jön ez a nagy ciklon a hét második felére jelentõsen beenyhül, nagy víz lesz, fõleg hogy esõvel jön. Árvíz, belvíz Romániában, hétvégén meg lehet ez lesz a hírekben.
#2977
Pedig köztudott, hogy tudományos igényességgel 2-3 napnál tovább az idõjárást nemigen lehet elõrejelezni.
A most épülõfélben levõ újabb mediterráni ciklon nálunk csak tovább ronthatja az amúgy is súlyos helyzetet.
#2976
Csak tudnám, hogy mit okoskodtak õsszel a szakértõk, hogy tavaszias tél lesz kevés hóval. Ehelyett egész télen hó alatt volt dél-Románia. Keményebb mint itt.... szomoru
#2975
Nevéhez hûen Havasalföld!
#2974
Na ez kemény! nevet
#2973
Dél Romániát megint betemette a hó...erõgépekkel ássák ki az utakat. Mentõk nem érik el a a helyeket ahova kell menniük ezért helikopterrel mentik akit kell + katonakocsikkal is besegítenek. És iskolaszünetet is elrendeltek 13 megyében.havazas
Link
#2972
Igaz, ehhez ciklon elõoldal kéne, hogy feljusson idáig, de ilyesmit nem látni a közeljövõben.
#2971
Hasonlóan,ahogy északon gyûlik a hideg,hideg mag formájában majd egy idõ után "leszakad" délebbre,úgy a meleg is egyre jobban koncentrálódik,míg kedvezõ makro helyzet után,elindul észak felé...
#2970
És ez miért is jó a tavaszváróknak? szegyenlos hideg
#2969
Aki már várja a tavaszt,annak jó jel: Link A következõ idõszakban Észak-Afrikában és a Közel-Keleten drasztikus melegedés van kilátásban... kacsint
#2968
Az Európa feletti magassági teknõ hátoldalán észak felõl újra hideg levegõ árasztja el Angliát, 0 fokról ismét -10 fok köré csökken a 850 hPa-os szint hõmérséklete.

A talajon viszont így is még +1, +3 fok lesz jellemzõ napközben a héten, erõs keleti, északkeleti áramlással, amivel több nedves légtömeg is érkezik, illetve a Közép-Európában kialakuló hidegcsepphez kapcsolódó kisebb teknõ is átvonul majd kelet felõl, azaz lehet itt is havazás, hózápor, kérdés lesz-e megmaradó hó és mennyi. Itteni tapasztalatok szerint ez a felállás hó szempontjából a keleti tengerparti sávnak kedvez, illetve a dél-kelet-angliai csücsöknek. Kiváncsi vagyok beljebb tud-e majd jönni a szárazföldre a tartósabb havazás, és elér-e Londontól nyugatra is... nevet

Utolsó észlelés

2024-05-04 23:02:53

Szombathely - Zanat

16.0 °C

RH: 75 | P: 1013.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.